Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/var/www/vhosts/xaoxax.cz/httpdocs/../../includes/sentry_template.html) is not within the allowed path(s): (/var/www/vhosts/xaoxax.cz/:/tmp/) in /_api_app/app/Sites/Sections/SectionHeadRenderService.php on line 154
xao / xao / about

Xao je galerie a knihkupectví na Krymské ulici v Praze. Věnujeme se pořádání výstav zejména z oblasti knižní kultury, ilustrace a grafiky. Pořádáme výtvarné dílny pro děti, laickou i odbornou veřejnost, čtení, prezentace a křty knih. Naše knihovna je zaměřená na obrazovou knihu a komiks. Prezentujeme české i zahraniční autory, jak zavedené, tak i studenty nebo zajímavé amatéry, zviditelňujeme malé začínající nakladatele.


Najdete u nás knihy nakladatelství Baobab, Rubato, Labyrint, Take Take Take, Lipnik, Napoli, Roe, Bylo nebylo, Resurekce, Meander, Mot, Ateliér ilustrace UMPRUM, Jana Čumlivského, Hélium, Planeta Tanguerina, Dwie Siostry, Media Vaca, Editions Thierry Magniere, Schnösel Mösel, Fan Art, knihy Jooyoung Kim, Stefanie Leinhos, Maxe Baitingera, Leni Hauser a další..

Xao is a gallery and bookshop on Krymská street in Prague. The exhibitions are devoted to the field of illustration, graphics and book culture in general. We’re organising art workshops for children, readings, book launches. Our book case is focused on picture books and comics, including more experimental project in sometimes very small print runs. We present books and prints from Czech and foreign illustrators and comic artists, from established artists to students or interesting amateurs. 

xaoinfo@gmail.com

Built with Berta.me

© xaoxax 2018